Edukacja przyrodnicza, występy artystyczne naszej utalentowanej młodzieży i regionalnych zespołów ludowych, wspaniała zabawa oraz rodzinna atmosfera towarzyszyły gościom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Koła Gospodyń w Długiem – głównego organizatora Festynu Leśnego i w sobotnie popołudnie – 18 września przybyli do sali miejscowego Domu Ludowego.
Pierwotnie festyn miał mieć charakter imprezy plenerowej lecz ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został przeniesiony do wnętrza budynku. Wszystkich uczestników tuż po 14:00 powitała Sołtys Wsi Długie – Ewa Michniewska i zachęciła do korzystania z przygotowanych atrakcji. Dzieci pierwsze kroki skierowały do stoiska Nadleśnictwa Kołaczyce, gdzie czekało na nich koło fortuny, za pomocą którego losowały pytanie z tematyki przyrodniczej. Za prawidłową odpowiedź najmłodsi otrzymywali pamiątkowe gadżety. Pracownicy Nadleśnictwa służyli również pomocą i udzielali informacji na zagadnienia poruszane przez młodzież.
W oczekiwaniu na upragniony przyjazd alpak, chłopcy i dziewczynki ustawiali się w długiej kolejce do malowania twarzy i wykonywania tatuaży, a przybyli goście kosztowali pysznych potraw oraz słodkości przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń. Kiedy przed Domem Ludowym pojawiły się urocze włochate stworzenia, wszyscy chcieli je jak najszybciej zobaczyć. Dzieci robiły zdjęcia, głaskały i karmiły Maję, Kropkę, Śnieżkę i Fantazję. Zachwytów nie było końca.
Kolejnym punktem imprezy były występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Długiem przygotowanych przez panie Urszulę Buczyńską-Bolanowską oraz Jolantę Nikody. Pełne ręce roboty miały animatorki, które uczyły dzieci jak tworzyć ogromne bańki mydlane, budowały z nimi konstrukcje z patyczków oraz prowadziły zabawy z chustą animacyjną.
W trakcie imprezy działał też Mobilny Punkt Szczepień przeciw COVID-19. Osoby, które się zaszczepiły, otrzymały stosowne certyfikaty oraz drobne upominki. Ponadto pracownicy Mobilnego Punktu przeprowadzili szkolenie, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy w wypadku odniesienia mniej groźnych urazów, tak by nie trzeba było wzywać karetki pogotowia, np. do drobnego skaleczenia lub krwawienia z nosa.
Wieczorem zrobiło się jeszcze bardziej hucznie i wesoło za sprawą występów zespołów śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki i „Jarzębina” z Piotrówki. Członkowie tych kapel przypomnieli nam kilka tradycyjnych utworów, charakterystycznych dla wykonywanego przez nich gatunku muzycznego, wspaniale kultywując bogate ludowe tradycje naszego regionu. Na zakończenie zagrał zespół muzyczny Live Effect z Biecza.