Gmina Jedlicze to niezwykle urokliwy i malowniczy obszar położony u bram Beskidu Niskiego. Przebiegający w pobliżu transgraniczny Szlak Naftowy przypomina o ważnej roli samego Jedlicza, od ponad 100 lat związanego z historią przemysłu naftowego w Polsce i Europie. Tylko w naszym krajobrazie znajdziecie Państwo wciąż pracujące unikatowe koniki pompowe, czyli kiwony, którymi zachwycają się wszyscy odwiedzający Gminę Jedlicze, a niedawno także Artur Andrus.
Ochrona środowiska i działania proekologiczne zajmują priorytetowe miejsce w prowadzonej przez samorząd polityce. Ważnym aspektem działalności jest pozyskiwanie funduszy unijnych, dzięki którym przeprowadzono w ostatnich latach szereg inwestycji, m.in. powstał nowy żłobek z myślą o najmłodszych naszych mieszkańcach, dokonano rewitalizacji zabytkowego dworu w Jaszczwi i oficyny dworskiej, wybudowano targowisko „Mój Rynek” w Jedliczu z kramami dla ekspozycji i wyrobów rodzimych produktów ekologicznych. Gmina aktywnie wspiera mieszkańców w dostępie do odnawialnych źródeł energii, wśród których znajdziemy m.in. kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczne. Kolejnym istotnym obszarem działania jest edukacja i bezpieczeństwo mieszkańców. Lokalizacja gminy stanowi atrakcyjne miejsce dla nowego osadnictwa oraz potencjalnych inwestorów.
Historia miasta, któremu prawa miejskie w roku 1768 nadał ostatni Król Polski Stanisław August Poniatowski przeplata się z nowoczesnością. Na naszym szlaku turystycznym znajduje się Dworek Marii Konopnickiej, Dar Narodowy dla autorki Roty. Muzeum w Żarnowcu posiada aktualnie ok. 30 tys. zbiorów i jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce. W pobliżu Dworku położony jest zabytkowy budynek szkoły z XIX wieku, gdzie w sali lekcyjnej można zobaczyć, jak ponad 100 lat temu wyglądały zajęcia szkolne i jakimi posługiwano się pomocami dydaktycznymi. Można również osobiście spróbować sztuki kaligrafii starym piórem.
Warto zwiedzić odrestaurowany Dwór Stojowskich w Jaszczwi, w skład którego wchodzą: dwór, oficyna i pozostałości starodrzewu, to jedna z pereł zabytkowej architektury Gminy Jedlicze. Ciekawym miejscem jest również Pałac Stawiarskich w Jedliczu wraz z kompleksem parkowym ulokowanym w pobliżu największej perły miasta, łączącej elementy architektury romańskiej i gotyckiej - Kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego. Kościół został wybudowany w latach 1911-1925 wg projektu znamienitego lwowskiego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego.
Gmina Jedlicze daje mieszkańcom dużo możliwości realizacji pasji sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Powstały otwarte strefy aktywności, place sportowo-rekreacyjne oraz ścieżki rowerowe. Nie zapominamy o najmłodszych, z myślą o których budowane i modernizowane są place zabaw.
O szereg działań ukierunkowanych na aktywne spędzanie czasu wolnego dba Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zajmuje się organizacją wielu imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.
Życiem kulturalnym gminy koordynuje Gminny Ośrodek Kultury, który prowadzi wiele form swojej działalności poprzez cykliczne zajęcia artystyczne, w tym malowanie na szkle, zajęcia taneczne, teatralne, organizuje recitale i koncerty, współpracuje z organizacjami społecznymi, a także z przedszkolami, szkołami, kołami gospodyń oraz ochotniczymi strażami pożarnymi. Hitem są występy działającej przy GOK Kapeli Tanie Dranie, która wykonuje repertuar muzyczny z pogranicza muzyki kapel podwórkowych, polskich artystów muzyki rozrywkowej, a także światowe standardy.
U nas po prostu nie można się nudzić! Najcenniejszym atutem naszej gminy są ludzie. Gościnność, otwartość oraz życzliwość mieszkańców nadaje naszej podkarpackiej gminie niepowtarzalnego charakteru i sprawia, że goście zawsze chętnie do nas powracają. Zapraszamy serdecznie!