W dniu 5 marca br. odbyła się XVII sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Jedliczu, podczas której przyjęte zostały następujące uchwały.
W sprawie wyrażenia zgody zaciągnięcia zobowiązania na 2026 rok na realizację zadania pn. ,,Budowa drogi publicznej równoległej do ul. Cichej w Jedliczu na odcinku od. ul. Tokarskich do ul. Polnej w km od 0 do 0+738,89”.
Rada Miejska w Jedliczu wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na 2026 rok na budowę drogi równoległej do ul. Cichej w Jedliczu (na odcinku od ul. Tokarskich do ul. Polnej). Przypomnijmy, że na realizację powyższego zadania Gmina Jedlicze pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 70% szacowanej wartości inwestycji. Termin zakończenia prac związanych z wykonaniem zadania zaplanowano na maj 2026 roku.
Dokonano zmian w uchwale budżetowej Gminy Jedlicze na 2025 rok.
Wprowadzone zostały środki z dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadanie „Budowa drogi publicznej równoległej do ul.Cichej na odcinku od ul.Tokarskich do ul.Polnej” oraz zabezpieczono w tym zakresie wkład własny.
Zabezpieczono środki m.in. na:
- Dokumentację projektową dla zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej nr G114671R w m.Potok”.
- Opracowanie zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Jedlicze III i Jedlicze IV.
- Budowę alejki na cmentarzu komunalnym w Jedliczu.
- Wykonanie oświetlenia alejki na cmentarzu komunalnym w Jedliczu (od parkingu do Domu Przedpogrzebowego).
- Dofinansowanie zakupu radiowozu dla Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
- Remont dachu Szkoły Podstawowej w Potoku.
- Modernizację kuchni wraz z montażem klimatyzacji w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żarnowcu.
- Wykonanie cięć korygujących drzew w pasie drogi gminnej w Potoku (G114688R).
- Remont oraz zakup wyposażenia kuchni Domu Ludowego w Porębach.
- Remont pomnika upamiętniającego Polaków poległych w latach 1914-1921 1939-1945, usytuowanego przy ul. 1000-lecia ( w części finansowane z darowizny Komitetu Społecznego „Gmina Jedlicze – Pamiętamy”) oraz remont Pomnika z lat 1914-1920 upamiętniającego Polaków poległych w obronie ojczyzny zlokalizowanego w Jedliczu przy ul. Dubisa.
Wyrażenie zgody na zaciągnięcie zobowiązania na 2026 rok na sporządzenie i przeprowadzenie procedury formalno – prawnej zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ,,Jedlicze IV” w mieście Jedlicze.
Zmiana wynika m.in. z wniosków składanych przez właścicieli działek objętych planem, konieczności aktualizacji stref ochronnych, zmiany parametrów dróg projektowanych, zmiany przeznaczenia części działek oraz dostosowania zapisów planu do obowiązujących przepisów prawa.
W sprawie przystąpienia Gminy Jedlicze do Porozumienia międzygminnego dotyczącego sporządzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Krosna i gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno (Sustainable Urban Mobility Plan – SUMP).
Przedmiotem uchwały jest wyrażenie woli na zawarcie przez Gminę Jedlicze porozumienia międzygminnego z Miastem Krosno, Gminą Chorkówka, Gminą Korczyna, Gminą Krościenko Wyżne, Gminą Miejsce Piastowe, Gminą Wojaszówka w sprawie sporządzenia wspólnego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Krosna i gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno. Plan jest strategią długoterminową, nastawioną na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług.
W sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Jedlicze na lata 2024-2030 Plus.
Sporządzenie i realizacja Gminnego Programu Rewitalizacji ma na celu wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszaru rewitalizacji, jako terenu charakteryzującego się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk w sferach: społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej.
Gminny program rewitalizacji będzie opracowywany przy współudziale mieszkańców, środowisk społecznych, przedsiębiorców oraz wszystkich interesariuszy rewitalizacji Gminy Jedlicze. Określone w dokumencie cele i przedsięwzięcia rewitalizacji będą podstawą do podejmowanych przez samorząd gminy oraz wszystkich interesariuszy rewitalizacji działań na rzecz ich realizacji.
Ponadto podjęta została uchwała w sprawie nadania imienia „Antoniego Jaracza” Szkole Podstawowej w Dobieszynie. Pozwoli to ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi szkoły, nada jej niepowtarzalny charakter i uczyni rozpoznawalną w środowisku lokalnym.
Rada Miejska wyraziła zgodę od obowiązku przetargowego trybu zawarcia kolejnych umów dzierżawy z dotychczasowymi dzierżawcami (dot. części działki nr ewid. 2347 położonej w Jedliczu oraz działek nr ewid. 1256 i 2027 położonych w miejscowości Jaszczew).