Szanowni Mieszkańcy, w trosce o ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza, przypominamy o zasadach związanych ze spalaniem odpadów w piecach domowych. W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz spalania śmieci w przydomowych kotłowniach.
Dlaczego palenie śmieci jest szkodliwe?
Śmieci powinny trafiać do kosza, a nie do pieca, niestety, nie dla wszystkich jest to oczywistość. Spalanie śmieci w piecach domowych jest w Polsce nadal powszechne i stanowi duży problem zwłaszcza zimą.
Co jest wrzucane do pieców? Praktycznie wszystko, od tworzyw sztucznych po papier, tekturę i odpady z materiałów zmieszanych. Co jest motywacją do takiego postępowania? Są różne powody. Często jest to przyzwyczajenie, lenistwo, czy alternatywa dla opłat za śmieci, które stale wzrastają. Często wpływa na to przekonanie, że spalenie butelek plastikowych raz, czy dwa nie zaszkodzi. Niestety, ale palenie śmieci szkodzi, nam oraz naszym sąsiadom. W trakcie spalania odpadów do powietrza emitowane są niebezpieczne, trujące substancje, które dostają się do organizmu i powodują szkodliwe skutki zdrowotne.
Zgodnie z polskim prawem, w piecach, kotłach i kominkach nie można spalać odpadów w szczególności:
- kolorowych gazet, opakowań na jajka, kartonów z nadrukami,
- klejonych płyt wiórowych, płyt MDF,
- książek,
- lakierowanego drewna, framug, mebli, lakierowanych palet, odpadów drewnianych lakierowanych,
- ubrań, kaloszy, gumowych opon, pieluch, foliowych toreb, butelek PET itp.
Co zrobić jeśli sąsiad pali śmieci?
Możesz sprawę zgłosić do tutejszego Urzędu Gminy. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska wójt, burmistrz i prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem przepisów, w tym nad zakazem spalania odpadów. Programy ochrony powietrza nakładają na gminy obowiązek kontrolowania czy w domowych kotłach spalane są odpady.
Jakie są kary za palenie śmieci?
Z jakimi konsekwencjami może spotkać się osoba paląca śmieci w domu? Może być nałożony mandat w wysokości od 20 do 500 zł (policja) oraz nałożona kara grzywny w wysokości do 5 000 zł, z tym że organ kontrolujący musi sprawę skierować do sądu rejonowego.
Zachęcamy do obejrzenia poniższych filmików o tematyce szeroko pojętej ochrony powietrza