Podkarpackie – żyj i oddychaj!
3 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów partnerskich na realizację projektu: „LIFE IP – Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: Podkarpackie – żyj i oddychaj”.
Gmina Jedlicze jest również partnerem projektu wśród 61 gmin z naszego województwa. Projekt będzie realizowany przez 6 gmin z naszego powiatu (Gmina Miasto Krosno, Gmina Jedlicze, Gmina Rymanów, Gmina Chorkówka, Gmina Krościenko Wyżne, Gmina Miejsce Piastowe).
Gminy biorące udział w projekcie uzyskają dofinansowanie na przeszkolenie pracownika i kilkuletnie finansowanie jego etatu, jako doradcy ds. powietrza i energii. Gminni doradcy będą wspierać mieszkańców województwa podkarpackiego w kwestiach związanych z ochroną powietrza, pomogą z wymianą tak zwanych „kopciuchów”, doradzą, jak najlepiej przeprowadzić termomodernizację budynku, gdzie zdobyć na nią dofinansowanie, jaką instalację OZE zamontować w domu czy gminie. Dodatkowo doradca finansowany zdobędzie podczas studiów podyplomowych potrzebne kwalifikacje w zakresie wykonywania audytów energetycznych oraz świadectw energetycznych budynków – które są wymagane w obecnym systemie prawnym.
W ramach projektu gminy uzyskają wsparcie w realizacji uchwały antysmogowej oraz założeń Programu ochrony powietrza, dokumentów do których wdrażania gminy są zobligowane ustawowo.
Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz. Nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowania i rozwój klastrów energii czy spółdzielni energetycznych.
Projekt „Podkarpackie – żyj i oddychaj” to także liczne kampanie informacyjno-edukacyjne, które podniosą świadomość ekologiczną mieszkańców w obszarze ochrony powietrza.
W ramach projektu wsparcie uzyskają także samorządy – poprzez liczne działania edukacyjne oraz fachowe doradztwo świadczone przez ekspertów. Planowane są różnego rodzaju konferencje, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Istotnym elementem projektu będzie także wymiana dobrych praktyk, które znacząco przyczynią się do efektywnej realizacji zakładanych celów.
Wartość zadań realizowanych przez gminę partnerską w ramach projektu szacowana jest na 882 tys. zł, zaś kwota dofinansowania wynosi ponad 838 tys., co oznacza, że partnerskie gminy na realizowane zadania aż w 95% otrzymają wsparcie z projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj”.
Udział w projekcie łączy się także z korzyściami przy pozyskiwaniu środków z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Gminy uczestniczące w projekcie, podczas oceny wniosku o dofinansowanie, otrzymają dodatkowe punkty.
źródło: Podkarpackie.pl