Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. podczas konferencji Szczytu Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obchodzony corocznie począwszy od 1993 r. w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Światowy Dzień Wody w 2024 roku będziemy celebrować pod hasłem „Woda dla pokoju", jest to zwrócenie uwagi na zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych oraz ich znaczenie dla rozwoju oraz kluczowa rola wody we wspieraniu pokoju, dobrobytu i zapobieganiu konfliktom. Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narasta napięcie między społecznościami. Woda nie jest tylko zasobem, ale to prawo każdego człowieka, które jest nieodłączne od każdego aspektu życia.
Dzisiejsze święto to okazja do zastanowienia się nad tym ile i do czego zużywamy wodę? Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ma ona znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu. Warto abyśmy wszyscy docenili jej wartość i rolę w naszym życiu.
Co możesz zrobić aby chronić zasoby wody?
1. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów. Do płukania ust używaj kubka.
2. W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni. Aby oczyścić twarz i dłonie woda nie musi tryskać, wystarczy jak płynie spokojnym strumieniem.
3. Zmień spłuczkę na model z opcją oszczędnego spłukiwania. Właściwy dobór zbiornika WC pozwoli na zachowanie higieny przy minimalnym zużyciu wody.
4. Uszczelnij kapiący kran. Jeśli woda kapie z kranu z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody.
5. Zmień wszystkie krany na takie, które oszczędzają wodę. W starym kranie możesz zainstalować perlator – rodzaj sitka o drobnych oczkach, które napowietrza wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy a zużycie wody mniejsze.
6. Używaj jedno uchwytowych baterii łazienkowej. Baterie pozwolą na ograniczenie wypływu ciepłej wody oraz kontrolę jej ilości. Dzięki tym rozwiązaniom szybciej ustawisz pożądaną temperaturę niż kiedy kręcisz dwoma kurkami.
7. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Płucz w drugiej komorze lub pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
8. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, zyskasz sporą oszczędność w porównaniu do prania czy zmywania ręcznego. Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną urządzenia ale także na to, czy posiada ono ECO programy skracające proces mycia lub prania oraz zmniejszające zużycie wody, dodatkowo zmniejszysz wysokości rachunków za wodę i odprowadzone ścieki.
9. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody. Minuta odkręconego prysznica to około 10 litrów. Pięciominutowy prysznic pozwoli zaoszczędzić nawet 2/3 zużywanej wody.
10. Nie wylewaj wody, jeżeli może ona zostać ponownie wykorzystana. Wodę po gotowaniu można wykorzystać do podlewania roślin.
11. Oszczędzaj wodę w ogrodzie. Podlewaj rośliny o odpowiednich porach (wczesnym rankiem lub wieczorem), zbieraj deszczówkę, wybuduj oczko wodne, załóż ogród deszczowy, łąkę kwietną, przydomowy ogródek, posadź drzewa, nie podlewaj latem trawnika.
12. Przeciwdziałaj zanieczyszczeniu wód śmieciami. Segreguj odpady komunalne, wyrzucaj śmieci w miejscach do tego wyznaczonych.
13. Opróżniaj systematycznie szambo. Nie dopuszczaj do przepełnienia szamba, dbaj aby było szczelne, nie wprowadzaj nieczystości ciekłych do gruntu. Największe ryzyko związane ze skażeniem mikrobiologicznym niesie ze sobą spożycie wody zanieczyszczonej odchodami ludzkimi, dlatego zasoby wodne powinny być (najbardziej jak to tylko możliwe) chronione przed fekalnymi, gdyż te zanieczyszczenia mogą zawierać wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz pasożytów jelitowych.
14. Przyłącz nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Zmniejszysz koszty związane z utrzymaniem i opróżnianiem szamba. Podniesiesz komfort i wygodę użytkowania - brak nieprzyjemnych zapachów towarzyszących opróżnianiu zbiornika. Stare nieszczelne szambo stanowi poważne zagrożenie dla środowiska poprzez infiltrację zanieczyszczeń do wód powierzchniowych i podziemnych. Poprawisz bezpieczeństwo oraz stan środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.
Powyższe punkty wskazują możliwości trwałego ograniczenia ilości zużywanej wody. Jeśli je zastosujesz, zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale także przyczynisz się do bardziej zrównoważonego wykorzystania ziemskich zasobów. Być może nie wszystkie sposoby chcesz wprowadzić w życie od razu. Jednak zastosowanie nawet kilku z nich będzie ważnym krokiem w stronę świadomego życia i troski o naturę – nasze wspólne dobro.