Mamy od stycznia nowy klub gier planszowych w Potoku. Dołączył do już działających w Jedliczu i Jaszczwi.
Powołanie klubu do istnienia to nie tylko moda, trend, czy granie w gry dla przyjemności w gronie znajomych. Klub to przede wszystkim element wychowawczy dzieci i młodzieży. Tworzenie klubów przy szkołach, świetlicach, domach kultury, parafiach ma sens, jeżeli dostrzeże się coś więcej poza samą frajdą z gry.
Przede wszystkim gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tablety. Są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas wszechobecne ekrany.
Gry planszowe sprzyjają tworzeniu nowych przyjaźni. Jeżeli zaczynamy grę, to sama gra jest zapoczątkowaniem interakcji, zaczyna się proces komunikacji niewerbalnej między graczami, którzy muszą się komunikować, patrzeć co robi druga strona i reagować na jej ruch. Jeśli mamy dzieci nieśmiałe, którym trudno jest komunikować się z innymi to potrzebują wspólnego pola uwagi z drugą osobą. I to już jest pozytywna sytuacja komunikacyjna.
Jednym z efektów grania w gry planszowe jest śmiech. Wykazano, że śmiech zwiększa endorfiny. Są to substancje chemiczne, które wywołują uczucie szczęścia. Dzielenie się śmiechem i zabawą może promować empatię, współczucie i zaufanie wśród innych.
Zdobądź grę planszową, taką jak szachy, warcaby lub monopol, a z czasem możesz być w stanie znaleźć te trudne do znalezienia klucze samochodowe bez konieczności szukania ich w całym domu. Naukowcy z University of Toronto w Kanadzie ocenili zdolność dwóch grup do wyszukiwania i znajdowania obiektu; ich wyniki pokazały, że uczestnicy badania, którzy regularnie grali w gry planszowe, byli znacznie szybsi w zlokalizowaniu celu niż ci, którzy nie grali.
Badania wykazały też, że negatywność, depresja i stres mogą zmniejszać twoją zdolność do zwalczania chorób. Pozytywne uczucia i myśli, takie jak śmiech i radość, które zawsze towarzyszą grom planszowym, zapobiegają tym efektom, zwalczają stres i wzmacniają układ odpornościowy. Prosta gra planszowa może doprowadzić do powstania „genów przetrwania” i aktywować je w mózgu, wydłużając czas życia komórek mózgowych i pomagając zwalczyć chorobę.
Korzyścią nie do przecenienia jest też rozwój zdolności analitycznych.
Można to szczególnie zaobserwować u zawodowych graczy szachowych czy osób grających regularnie na coraz wyższym poziomie trudności. Konieczność przewidywania ruchów przeciwnika, analizowanie różnych wariantów ułożenia figur na szachownicy czy pionków na planszy wymaga od gracza angażowania umiejętności wzrokowo-przestrzennych i analitycznych.
W tej sytuacji chyba nie pozostaje nic innego niż przyprowadzić swoje pociechy do najbliższego klubu i pozwolić im cieszyć się z towarzystwa innych dzieci marzących o tym by zostać Graczem Dnia!
GBP w Jedliczu