W związku z ponownie pojawiającymi się sygnałami o obecności wilków na terenie Gminy Jedlicze, Burmistrz Gminy Jedlicze zaleca mieszkańcom zachowanie szczególnej ostrożności.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony!
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie poniższych zasad:
1. Nie dokarmiaj wilków.
2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek (dotyczy to również żywności dla psów i kotów).
3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
4. W okresie między zmierzchem a świtem zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi. W lesie prowadź psa wyłącznie na smyczy.
5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie.
7. Jeżeli zauważysz wilka, który wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy w Jedliczu (nr tel.: 13 44 84 713, e-mail: ug@jedlicze.pl).
Jeśli jednak spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania, które pozwolą ci go przepłoszyć:
1. Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
2. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
3. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
4. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia.
Przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez wilki należy zgłaszać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Wzór formularza wniosku znajduje się na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie: https://www.gov.pl/web/rdos-rzeszow/szacowanie-szkod-wyrzadzonych-przez-zwierzeta-chronione
Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane do Urzędu Gminy Jedlicze, w celu podjęcia adekwatnych do skali zagrożenia działań lub do najbliższego komisariatu policji.