Obchody tegorocznego tygodnia bibliotek w naszej gminie uświetniła wizyta znanego scenarzysty, aktora, dramaturga i pisarza Cezarego Harasimowicza. 12 maja 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu zaprosiła mieszkańców na spotkanie z tym wyjątkowym gościem.
Cezary Harasimowicz jest autorem wielu książek o tematyce historycznej. W publikacji „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” zawarł historię swojej rodziny, opisał tragiczne przeżycia swojej mamy, która o mało nie została rozstrzelania pod murem na, tzw. Zieleniaku w Warszawie podczas II wojny światowej. Opowiada też o innych swoich przodkach, np. o dziadku, słynnym jeźdźcu, medaliście olimpijskim, majorze Adamie Królikiewiczu. W książce „Adam” w nieszablonowej historii pisze o naszym wybitnym poecie Adamie Mickiewiczu. W powieści „Tajemnica Iny” wspomina jedną z najbardziej znanych aktorek okresu międzywojennego Inę Benitę. „Mirabelka” to z kolei książeczka o naszej trudnej historii XX w. adresowana do dzieci.
Głównym tematem spotkania była postać polskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki, której dzieje na obczyźnie autor zilustrował w publikacji pt. „Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia, Agrippy Hulla”.
Opowieść o Kościuszce walczącym w USA za wolność naszą i waszą rozpoczęła recytacja wierszy nawiązujących do tematyki spotkania w wykonaniu uczniów szkoły średniej Zuzanny Florczak i Szymona Brila.
Cezary Harasimowicz przedstawił Tadeusza Kościuszkę jako człowieka wielu talentów. Posiadał on uzdolnienia plastyczne: haftował, rysował, rzeźbił, malował, komponował, grał na fortepianie. Potrafił też nauczać i uprawiać ogród. Przede wszystkim jednak Kościuszko był świetnym dowódcą, genialnym strategiem, inżynierem fortyfikacji, niezastąpionym naczelnikiem, który do powstania potrafił zmobilizować chłopów, mieszczan, szlachtę i Żydów. Jedynym zaś jego nałogiem była – kawa!
Podczas wieczoru zaprezentowana została wystawa „Tadeusz Kościuszko upamiętniony na banknotach i monetach” prezentująca eksponaty ze zbiorów Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Prelekcję na temat wystawy wygłosił Prezes Zarządu Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie Kpt mgr Tomasz B. Otrębski.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu "Książka bez granic" finansowanego z projektu „Kultura bez barier”.
Fot. Leszek Stefanik, GBP w Jedliczu
Galeria zdjeć dostępna na stronie: www.biblioteka.jedlicze.pl