Informacja Burmistrza Gminy Jedlicze o wynikach naboru wniosków w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków
Burmistrz Gminy Jedlicze uprzejmie informuje, że zakończyła się procedura oceny wniosków o udzielenie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków położonych na terenie Gminy Jedlicze, do składania których zostały zaproszone podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
Nabór wniosków trwał od dnia 28 lutego 2023 roku do dnia 14 marca 2023 roku. Podstawę do przeprowadzenia naboru stanowiło Zarządzenie Nr 54/2023 Burmistrza Gminy Jedlicze z dnia 28 lutego 2023 roku w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o udzielenie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków położonych na terenie Gminy Jedlicze.
W wyznaczonym terminie wpłynęły 2 zgłoszenia złożone przez: 1. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie,
2. Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu.
Komisja powołana do oceny złożonych wniosków zweryfikowała je pod względem formalnym i merytorycznym. Obydwa zgłoszenia spełniły wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do oceny merytorycznej, w wyniku której wniosek złożony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie otrzymał 45 punktów, a wniosek złożony przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu otrzymał 100 punktów.
Ad 1.
Zakres prac przedstawionych we wniosku złożonym przez Stowarzyszenie dotyczy wykonania ekspertyzy konstrukcyjnej budynku, opracowanie projektu budowlanego, kosztorysu inwestorskiego i przedmiaru robót, opracowania programu prac konserwatorskich. Efekt rzeczowy: dokumentacja techniczna – koszt 590 000,00 zł. Jak opisano we wniosku, spichlerz, dla którego zaplanowano wykonanie dokumentacji w celu przeprowadzenia prac remontowych, znajduje się w złym stanie technicznym. Z uwagi na ten stan zagraża osobom przebywającym w jego pobliżu. Teren, na którym położony jest obiekt jest ogrodzony, w jego sąsiedztwie, w odległości ok. 80 metrów znajduje się Dwór Łozińskich, służący obecnie do prowadzenia statutowej działalności Stowarzyszenia. We wniosku Stowarzyszenie nie wykazało w jaki sposób zamierza dokończyć prace związane z przywróceniem stanu używalności spichlerza, wskazało jedynie że w ramach złożonego wniosku prace konserwatorskie będą odnosiły się tylko do wykonania dokumentacji i ekspertyz. We wniosku nie wskazano w jaki sposób i na jakich zasadach planuje się udostępnić obiekt dla społeczności lokalnej oraz turystów, wskazano jedynie, że będzie on dostępny dla mieszkańców nieodpłatnie, a przewidywana liczba osób korzystających z zabytku średniomiesięcznie to 30 osób, rocznie ok 350. We wniosku nie przedstawiono dalszych działań planowanych przez Stowarzyszenie przy zabytku, nie wskazano ani nie uprawdopodobniono, że po pozyskaniu dotacji na przygotowanie dokumentacji, Stowarzyszenie ma zdolności finansowe i organizacyjne do odrestaurowania obiektu aby udostępnić go do zwiedzania.
Ad 2.
Zakres prac przedstawiony we wniosku złożonym przez Parafię dotyczy wymiany pokrycia dachowego oraz remontu więźby dachowej Kościoła Parafialnego w Jedliczu. Efekt rzeczowy: zabezpieczenie obiektu zabytkowego poprzez wymianę pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych – koszt 992 324,04 zł. Złożony przez Parafię wniosek zawiera całościowy, szczegółowy opis inwestycji, w tym działania planowane do wykonania w ramach wnioskowanej dotacji. Wskazano, że kościół jest i będzie dostępny dla ogółu zainteresowanych, udostępniany nieodpłatnie, a liczba osób korzystających z obiektu oscyluje w okolicach 3 000 osób miesięcznie i ok 50 000 osób rocznie. Szczegółowo opisano znaczenie prac dla stanu zabytku oraz krajobrazu kulturowego Gminy Jedlicze, wskazano na jego wysoką rangę w kształtowaniu przestrzeni publicznej.
Biorąc pod uwagę powyższe oceny, sposób przygotowania wniosków pod względem zawartych w nich informacji i danych oraz liczbę uzyskanych punktów z oceny merytorycznej Komisja zarekomendowała Burmistrzowi Gminy Jedlicze wniosek złożony przez Parafie Rzymskokatolicką w Jedliczu do dalszego procedowana w zakresie przygotowania wniosku aplikacyjnego w ogłoszonym naborze wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Jednocześnie Burmistrz Gminy Jedlicze informuje, że zgodnie z § 13 powołanego wyżej Zarządzenia od rozstrzygnięcia naboru nie przysługuje odwołanie, a złożenie wniosku aplikacyjnego nie jest równoznaczne z udzieleniem dotacji.