Tematyka narodzin przemysłu naftowego wciąż nie jest dostatecznie zgłębiona choćby ze względu na brak należytej dokumentacji, która byłaby potwierdzeniem pierwszych doświadczeń z „olejem skalnym” oraz literatury zawierającej notatki, wspomnienia naftowych pionierów: Tytusa Trzecieskiego, Ignacego Łukasiewicza i Karola Klobassy-Zrenckiego.
Bez wątpienia warto pochylić się dłużej nad tym zagadnieniem ze względu na bogactwo nazywane „czarnym złotem” tak mocno związane i kojarzone z naszym regionem oraz uszanowanie tych wyjątkowych, wyżej wymienionych postaci.
Na łamach czasopisma „Wiek Nafty”, pełniącego rolę zeszytów naukowo-historycznych, w jego najnowszym wydaniu opublikowano tekst autorstwa Mariana Wolskiego – historyka i historyka sztuki, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a zarazem praprawnuka Tytusa Trzecieskiego.
Profesor Marian Wolski
To cenne opracowanie pozwala zasięgnąć wiedzy o początkach przemysłu naftowego w Galicji z nowo odkrytych źródeł i niezwykle interesujących relacji Jana Trzecieskiego – syna Tytusa, wzbogaconych fragmentami rękopisów.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który jest dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej - LINK
Warto wspomnieć, że w październiku 2019 roku mieliśmy przyjemność gościć pana profesora w Jedliczu podczas uroczystości poświęcenia odrestaurowanych zabytkowych nagrobków rodziny Trzecieskich znajdujących się na jedlickim cmentarzu komunalnym.