Społeczność Gminy Jedlicze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy sąsiednich gmin godnie uczcili tegoroczne Święto Plonów, które obchodziliśmy wspólnie w miniony poniedziałek, 15 sierpnia.
Wspomniana data to dzień szczególny dla wszystkich Polaków. Wówczas w Kościele Katolickim obchodzi się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywaną zwyczajowo świętem Matki Boskiej Zielnej. Wtedy przypada także Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę „Cudu nad Wisłą” – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej.
W ten wyjątkowy dzień odbyły się Dożynki Gminy Jedlicze, które stanowiły idealne zwieńczenie całorocznego trudu rolników, związane z zakończeniem najważniejszych prac polowych i zbieraniem zbóż.
Święto Plonów rozpoczęła dziękczynna msza święta w Kościele Parafialnym w Jedliczu, koncelebrowana przez dziekana dekanatu Krosno I ks. prał. Andrzeja Chmurę, proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu ks. Tadeusza Deca oraz proboszcza parafii pw. św. Józefa w Żarnowcu ks. Wojciecha Sabika.
Po wspólnej modlitwie, barwny orszak, któremu przewodzili Starostowie Dożynek Państwo Patrycja i Łukasz Twaróg z Jaszczwi, przemaszerował na Plac Targowy „Mój Rynek” przy ul. Sienkiewicza, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Otwarcia gminnych dożynek dokonali Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik wraz z Zastępcą Marcinem Filipem oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu Zygmunt Jerzyk:
- […] Chciałem serdecznie powitać przede wszystkim rolników. To dzięki nim spotykamy się tutaj, to dzięki ich wytężonej pracy mamy przyjemność być na Święcie Plonów, to dzięki ich wysiłkowi, dzięki ich często bezsennym nocom będziemy mieli co położyć na talerzu przez cały rok.
Następnie prowadzący oddał głos gospodarzowi Dożynek – Burmistrz Jolancie Urbanik:
- Drodzy rolnicy, goście, drodzy mieszkańcy, cieszę się niezmiernie, że tak licznie przybyliśmy tutaj dzisiaj w ten wyjątkowy dzień. Święto Plonów – uroczystość dożynkowa, to jedna z najwspanialszych, najpiękniejszych uroczystości. Rolnicy teraz mają czas by cieszyć się zbiorami, plonami, które służą nam wszystkim. To święto mieszkańców, wszystkich Polaków, bardzo mocno zakorzenione w naszej tradycji. To święto, podczas którego cenimy trud pracy, ale także jesteśmy wdzięczni Opatrzności za wszystkie dary, którymi nas obdarzyła, za to że plony były obfite i za to że mieliśmy siły i zdrowie by je zebrać. Dożynki to także moment refleksji nad wartością chleba, ponieważ dzisiaj nie każdy potrafi docenić tę wyjątkową szlachetność. Chleb jako owoc pracy, jako symbol bochenka, który łączy, pokrzepia, jest symbolem więzi, miłości, rodziny, wspólnoty. Życzę Państwu, aby na żadnym stole nie zabrakło chleba i wszystkich darów rolników, sadowników. Niech w dostatku żyją rodziny rolników i wszystkich mieszkańców naszej kochanej Ojczyzny. Dzisiaj zapraszam do wspólnej zabawy, podziwiając te cudowne brogi przygotowane przez delegacje z sołectw i osiedli Jedlicza. Myślę, że każdemu z nas humor będzie dopisywał i radości będzie co niemiara. Zatem, w czasie zasłużonego wypoczynku, życzę wszystkim wspaniałej zabawy. Szczęść Boże naszym rolnikom!
Następnie Pani Burmistrz i Pan Zastępca zostali obdarowani owocami pracy rolników przez Starostów Dożynkowych oraz poszczególne delegacje: z Piotrówki, Jedlicza-Męcinki, Dobieszyna, Jedlicza-Centrum, Chlebnej, Żarnowca, Podniebyla, Porąb, Długiego (dwa wieńce – red.), Jaszczwi, Osiedlowego Koła Kobiet Jedlicze-Borek oraz Związku Emerytów i Rencistów Jedlicze-Borek. Burmistrz Gminy Jedlicze w asyście Zastępcy i Starostów Dożynek przekazała przedstawicielom delegacji podziękowania za piękne wieńce, które zachwycały precyzją wykonania, kunsztem, pomysłowością i oryginalnością. Następnie złożone tradycyjne kołacze oraz chleby dożynkowe zostały pokrojone i podzielone wśród uczestników Dożynek. Potem nadszedł czas na uhonorowanie rolników poprzez wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków.
W części artystycznej zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Jarzębina” z Piotrówki i „Magnolia” z Podniebyla oraz grupa obrzędowa „Dłużanki” z Długiego.
O godz. 20:00 na scenie pojawił się zespół Baciary, który porwał licznie przybyłą publiczność do wspólnej zabawy. Nie zabrakło śmiesznych anegdot, żartów i takich przebojów jak: Jak się bawią ludzie, Żyje się raz, Siedem czerwonych róż czy Znów nieprzespana noc.
Po koncercie Baciarów, przed sceną pozostała jeszcze spora grupa osób, która podczas występu zespołu Heaven bawiła się fantastycznie.
Składamy podziękowania za pomoc w organizacji Jedlickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jedliczu, strażakom OSP Jedlicze, OSP Jedlicze-Męcinka i policjantom z komisariatu w Jedliczu za zabezpieczenie imprezy, Panu Andrzejowi Grzegorskiemu za pomoc w dekoracji scenografii, oraz sponsorom imprezy: Rafinerii ORLEN Południe, GS Samopomoc Chłopska w Jedliczu i Delikatesom Centrum.
Dziękujemy serdecznie wszystkim artystom, mieszkańcom oraz gościom, którzy przybyli na Dożynki Gminy Jedlicze i stworzyli tę niepowtarzalną atmosferę!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.