W ramach działania „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego, mimo pandemicznych obostrzeń, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedliczu, po dwóch latach od napisania, w październiku bieżącego roku mogli zrealizować zaplanowane przedsięwzięcie projektowe „W świecie bez stereotypów – wymiana wiedzy na temat tradycji europejskich” .
Zadanie polegało na przygotowaniu uczniów do edukacyjnego wyjazdu zagranicznego według opracowanego wcześniej pomysłu, któremu nadany został charakter projektu. W tym celu wykonywano skrupulatnie plan zakładający finalnie spotkanie grup młodzieży szkolnej z dwóch różnych krajów, w tym przypadku Polski i Rumunii, które musiały wspólnie się poznać, porozumieć i razem, pod kierunkiem nauczycieli, wykonać przygotowane zadania. Oprócz tego zaplanowane było zwiedzanie wybranych regionów w kraju przyjmującym. Miejscem docelowym okazało się malownicze miasto Galati, jedno z największych we wschodniej Rumunii, położone na lewym brzegu Dunaju, pomiędzy ujściami Prutu i Seretu, stolica okręgu. Na realizację projektu nauczyciele pozyskali pokaźne środki. Dzięki temu, na konto szkoły z funduszu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wpłynęło ponad 180 tysięcy złotych i w ten sposób 40 uczniów SP w Jedliczu mogło zupełnie bezpłatnie polecieć do Rumunii. Wyjazd pierwszej tury dla 20 uczestników zaplanowany został w terminie od 10 do 16 października, natomiast drugiej tury od 24 do 30 października. Aby znaleźć się w grupie projektowej, kandydaci musieli spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należało wziąć udział w zajęciach przygotowawczych, ale także trzeba było wykazać się biegłą znajomością języka angielskiego.
Polska młodzież zaczynała swój pobyt od zwiedzenia Bukaresztu. Następnie uczniowie brali udział w zajęciach integracyjnych z rumuńskimi kolegami, by kolejno wspólnie wziąć udział w ćwiczeniach prezentujących kulturę i zwyczaje świąteczne obydwu krajów. Były także warsztaty, podczas których malowano na szkle, wykonywano ozdoby świąteczne i ćwiczono tańce ludowe. Dyskutowano, zgodnie z tematem przewodnim projektu, o stereotypach i ich przełamywaniu. Uczestnicy odbyli wycieczkę krajoznawczą do urokliwego miasta Poiana Brasov, a następnie pojechali do miejscowości Bran, by zobaczyć owiany legendą czternastowieczny zamek, w którym podobno przebywał Wlad Palownik znany jako hrabia Drakula. Zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu było opracowanie skróconego słowniczka polsko-rumuńsko-angielskiego oraz przygotowanie multimedialnej relacji z pobytu dla rówieśników w kraju.
Odbyte wyjazdy mobilnościowe naszych uczniów z pewnością przyczyniły się do wzmocnienia kompetencji kluczowych takich jak nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego, a także do doskonalenia ważnych umiejętności z różnorodnych dziedzin np. planowanie, praca w międzynarodowej grupie, budowanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno – komunikacyjnej, a także rozwijania kompetencji językowych. Oprócz wspomnianych umiejętności i kompetencji pozostały niezapomniane wrażenia, wspaniałe wspomnienia i zawarte znajomości.
W opracowanie i realizację projektu zaangażowali się nauczyciele: p. A. Twaróg-Paluch, p. M. Sanocka, p. M. Paradysz, p. E. Munia, p. I. Pikul, p. M. Honkisz, p. E. Styś.
SP w Jedliczu