Dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Jedlicze z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu przeprowadzona została renowacja nagrobka powstańca listopadowego Dominika Jedlińskiego, który spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Jedliczu.
Dominik Jedliński (ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL)
Dominik Jedliński urodził się w 1812 r. w Puławach. Brał czynny udział w powstaniu listopadowym. W 1831 r. służył w oddziale ochotników pod dowództwem pułkownika Antoniego Wierzbickiego (1791-1847), zamożnego ziemianina, właściciela Wierzchowisk pod Lublinem. Jako szeregowiec uczestniczył w kilku starciach i potyczkach na terenie Lubelszczyzny. W 1863 r. przystąpił do powstania styczniowego.
Był z zawodu ogrodnikiem. Zawarł związek małżeński z Julianną ze Śliwińskich. Ze względu na podeszły wiek, pod koniec XIX stulecia zamieszkał u swoich krewnych w Potoku, w domu Ludwika Jedlińskiego, kierownika miejscowej szkoły
Zmarł 24 kwietnia 1910 r. w Potoku, w wieku 98 lat. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 26 kwietnia tego samego roku, w kościele parafialnym w Jedliczu. Nabożeństwo odprawił miejscowy wikariusz ks. Józef Górnicki.
Dominik Jedliński był najstarszym, żyjącym na terenie ówczesnej Galicji przed I wojną światową, weteranem powstania listopadowego. Do później starości zachował dobrą kondycję fizyczną i sprawność umysłu.
Renowacja nagrobka dofinansowana została ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
(Projekt tablicy informacyjnej)
(Wygląd nagrobka przed renowacją)
W przeddzień 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Z-ca Burmistrza Marcin Filip, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Potoku Agata Kazalska oraz regionalista i genealog Remigiusz Janocha oddali hołd weteranowi powstań składając biało-czerwone kwiaty oraz zapalono symboliczny znicz.
Koszt prac przy renowacji nagrobka Dominika Jedlińskiego to 14 000 zł. Dotacja, którą Gmina Jedlicze otrzymała na ten cel wyniosła 5 000 zł.
Wspólna wizyta na jedlickim cmentarzu była świetną okazją do zaprezentowania odnowionej tablicy informacyjnej, umiejscowionej w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Kaplicy. Jej autor Remigiusz Janocha opowiedział o nowych ustaleniach dotyczących rodu Jordan-Stojowskich, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym naszego regionu. Na zakończenie przy grobowcu przedstawicieli rodziny Jordan–Stojowskich złożony został wieniec oraz zapalono znicz.
Biogram Dominika Jedlińskiego w wyniku przeprowadzonych badan historycznych sporządził Remigiusz Janocha. Autorowi biogramu udało się również odnaleźć fotografię Dominika Jedlińskiego.