W sobotę, 17 maja 2025 roku, odbyła się wyjątkowa uroczystość – obchody stulecia istnienia OSP Moderówka.
Jubileusz zgromadził brać strażacką, przedstawicieli władz i instytucji, a także zaproszonych gości, mieszkańców i sympatyków jednostki, którzy wspólnie uczcili 100 lat służby, poświęcenia i zaangażowania miejscowych druhów.
Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Szebniach celebrowana przez ks. prałata Wacława Rybkę, który głosząc Słowo Boże wielokrotnie podkreślał znaczenie wspólnoty, tak ważne dla funkcjonowania jednostki strażackiej.
Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się do Moderówki by wspólnie przemaszerować pod Dom Ludowy, gdzie odbyła się właściwa część ceremonii.
Dowódcą uroczystości był mł. kpt. Tobiasz Gniady z PSP w Krośnie, a meldunek do jej rozpoczęcia odebrał bryg. Janusz Litwin - Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie, pełniący jednocześnie funkcję Członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie.
Następnie, przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt podniesiono polską flagę. W skład pocztu flagowego weszli druhowie: Konrad Hyziak (dowódca), Wojciech Mądry (flagowy) i Marcin Filip (asysta).
Otwarcia uroczystości oraz powitania wszystkich gości dokonał Prezes OSP Moderówka dh Ryszard Majsiak, po czym bogaty rys historyczny jednostki-jubilatki przedstawił Naczelnik dh Miłosz Majsiak.
Niezwykle istotnym akcentem jubileuszu było odznaczenie jednostki poprzez akt dekoracji sztandaru Złotym Znakiem Związku OSP RP, czego dokonał bryg. Janusz Litwin w asyście Prezesa ZOMG ZOSP RP w Jedliczu druha Marka Maciejowskiego i Burmistrza Gminy Jedlicze Wojciecha Tomkiewicza. W skład pocztu sztandarowego weszli: dh Tomasz Podraza (dowódca), dh Paweł Korzec (sztandarowy) i dh Arkadiusz Smoła (asysta)
Nie mogło zabraknąć wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych druhów.
Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Mariusz Smoła i Ryszard Majsiak (złote),
- Michał Bochenek i Mirosław Grzesik (srebrne),
- Robert Adamczuk, Marek Dziura, Paweł Korzec i Mirosław Tomasik (brązowe).
Odznaką Strażak Wzorowy uhonorowano: Miłosza Majsiaka i Renatę Podrazę.
Odznaki Za Wysługę Lat odebrali:
- 30 lat: Ryszard Majsiak i Mariusz Smoła,
- 25 lat: Michał Bochenek,
- 20 lat: Paweł Korzec,
- 10 lat: Miłosz Majsiak, Konrad Hyziak, Mirosław Grzesik, Robert Adamczuk, Mirosław Tomasik, Marek Dziura.
Ponadto nadano brązowe odznaki członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Otrzymali je: Weronika Obrocka, Riko Ciureja, Amelia Palacz, Bartosz Pawłowski, Wiktoria Goleń, Arkadiusz Grzesik, Julia Sanocka, Julia Sanocka, Magdalena Sanocka, Jakub Berdechowski, Filip Mądry.
Zarząd OSP Moderówka złożył także serdeczne podziękowania osobom, firmom i instytucjom wspierającym działalność jednostki. Wyrazem uznania i pamięci o historii jednostki było również przekazanie Prezesowi OSP Moderówka pamiątkowej szabli – symbolu tradycji i strażackiego etosu.
W kolejnej odsłonie jubileuszu przyszedł czas na gratulacje i przemówienia zaproszonych gości, wśród których głos zabierali: bryg. Janusz Litwin, Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kwiatkowska, Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Joanna Bril, Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz, w imieniu Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul - Katarzyna Janas-Cebulak, w imieniu Poseł na Sejm RP Joanny Frydrych - Damian Stokłosa, w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej w Moderówce Agnieszka Okólska-Urban i lokalna poetka Renata Urban, która zaprezentowała wiersz przygotowany na dzisiejszy jubileusz.
Na zakończenie serdeczne słowa podziękowania do uczestników uroczystości skierował niezwykle szczęśliwy Prezes OSP Moderówka dh Ryszard Majsiak, po czym zaprosił wszystkich na pyszny poczęstunek przygotowany przez KGW w Moderówce pod przewodnictwem wspomnianej wcześniej Renaty Urban. Ponadto mieszkańcy mogli skosztować tradycyjnej grochówki.
Warto dodać, że nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwał spiker – dh Adam Łukaszewski, komendant gminny ZOSP RP w Chorkówce, o nagłośnienie zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzykoniu pod batutą druha Edwarda Cymermana.
Jednostka OSP w Moderówce to nie tylko chlubna przeszłość, ale i dynamiczna teraźniejszość. Dzięki zaangażowaniu członków, sympatyków i samorządu, strażacy regularnie biorą udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach.
Obchody stulecia OSP Moderówce były nie tylko okazją do wspomnień i podziękowań, ale też do pokazania siły wspólnoty i szacunku dla służby ochotniczej. Jak zgodnie podkreślano – "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" to nie tylko motto, ale codzienna rzeczywistość strażaków, którzy od 100 lat strzegą bezpieczeństwa mieszkańców.
Historia OSP Moderówka
Zaczęło się wszystko w roku 1925. Trzej członkowie, założyciele wówczas straży pożarnej Józef Jerzyk, Józef Dubiel i Jan Twaróg poręczyli swoim majątkiem kupno na raty, ręcznej sikawki, która kosztowała dwa tysiące reńskich i służyła ona aż do roku 1960.
Nagromadzono sporo materiałów na budowę remizy, lecz wojna te zamiary zniweczyła. Dopiero po wyzwoleniu zamysł odżył i na nowo zaczęto gromadzić materiały. Jednak bardziej pilna okazała się budowa Domu Ludowego, na który strażacy cały swój majątek oraz pracę społeczną poświęcili sami - pozostając przy swych pomieszczeniach zastępczych.
Lata 1960-70 są czasem wyjątkowo silnej działalności organizacyjnej. Ożywienie to nasza straż zawdzięcza ówczesnemu prezesowi Radosławowi Bochenkowi. Pod jego opieką i staraniem powstały tu drużyny młodzieżowe i jako pierwsza w powiecie krośnieńskim drużyna kobieca. Sekcje te brały udział we wszystkich zawodach zajmując czołowe lokaty.
Przy OSP zaczęły działać organizacje towarzyszące jak Ludowy Zespół Sportowy „Strażak” z sześcioma drużynami piłki nożnej czy koło lotnicze z modelarnią. Prowadzono ogólnodostępną świetlicę z pełnym wyposażeniem oraz kino „Mozaikę”. Tutaj w Moderówce narodził się projekt umundurowania młodzieżowych drużyn pożarniczych, który z niewielkimi zmianami zatwierdzony został przez MSW dla całego kraju.
W latach 1971-74 swoje zaangażowanie w działalność naszej organizacji poświęca jako prezes Tadeusz Zięba. Od roku 1975 funkcję prezesa obejmuje Bolesław Makuch. W drugiej połowie lat 70 strażacy przesiadają się z wozu konnego i ciągnikowego na samochód z nowoczesnym sprzętem pożarniczym.
Pod koniec lat 70 ujawnił się dobry organizator, który zainicjował budowę „Domu Strażaka” i podjął się jej prowadzenia, nasz ówczesny sołtys i zapalony strażak Jan Hawrot . Wraz z komitetem budowy i przy udziale społeczeństwa naszej miejscowości w 1983 r. oddano do użytku „Dom Strażaka”. Zaznaczyć trzeba że komitet budowy zyskał znamienną pomoc ze strony Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krośnie.
Od roku 2000 do lutego 2010 funkcję prezesa OSP Moderówka sprawował Lucjan Bućko. Zachęcił w 2009 r. 4 strażaków do ukończenia kursu podstawowego, 2 dołączyło a 6 druhów ukończyło kurs ODO. Jeden z nich ukończył kurs kierowców i został drugim kierowcą.
Od 13 lutego 2010 po rezygnacji z funkcji Prezesa Lucjana Bućko w wyborach uzupełniających zarządu wybrano Mariusza Smołę. Utworzono też komitet ufundowania sztandaru, który po przejściu przez Moderówkę zebrał prawie 2900zł.
Rok 2010 to 85 lat naszej straży.
Od 2011 r. do chwili obecnej prezesem jest Ryszard Majsiak.
W roku 2015 odbył się Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Moderówce.
Rok 2019 był dla nas obfitym rokiem pod względem dotacji pozyskanych na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz udało się pozyskać z jednostki OSP Krasna używanego Stara 244, który zastąpił wysłużonego Jelcza 004. Wspomniany wóz strażacki służył nam dzielnie do roku 2024.
W roku 2024 do naszej remizy przyjechał fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO FL 280. Zakup wozu bojowego został sfinalizowany dzięki Gminie Jedlicze, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, wkładowi własnemu jednostki oraz dotacji z Fundacji Orlen.
Obecnie w naszej jednostce służy 20 przeszkolonych druhów, którzy czynnie biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, różnych uroczystościach i jubileuszach oraz w świętach kościelnych i państwowych.
Przez cały okres istnienia jednostka OSP Moderówka współpracuje ze Szkołą Podstawową w Moderówce, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz innymi instytucjami, które znajdują się na terenie naszej miejscowości i Gminy. W ostatnich latach współpraca ta poszerzyła się o Słowacki Czerwony Krzyż w Świdniku i Grupę Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce.
Przed naszą jednostką kolejne lata dbania o bezpieczeństwo mieszkańców wsi oraz Gminy, jak również dbanie o rozwój.
Historię jednostki przedstawił Naczelnik OSP Moderówka dh Miłosz Majsiak