Poniedziałek 20 maja 2019
imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Aktualności

Konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny rozstrzygnięty

maj
17

14 maja 2019r. podczas II Gminnego Turnieju Profilaktycznego organizowanego pod patronatem Burmistrza Gminy Jedlicze nagrodzono autorów prac plastycznych wykonanych w ramach II Gminnego Konkursu na najlepszy plakat profilaktyczny. Wśród nich znaleźli się: I miejsce: Małgorzata Targ SP Potok II miejsce: Klasa III ZSP Jaszczew: Ewelina Smyka, Katarzyna Pasieka, Marlena Pasieka, Karolina Furtek, Karolina Przybyła, Oliwia Maciejowska, Justyna Twaróg, Wiktoria Krychta III miejsce: Kaja Wojtuń SP Jedlicze.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Jubileusz 70-lecia istnienia OSP w Dobieszynie

maj
17

W sobotę 11 maja br. obchodziliśmy 70-lecia istnienia OSP w Dobieszynie połączone z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka. Wspaniały jubileusz poprzedziła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Dobieszynie, której asystowały poczty sztandarowe jednostek OSP działających na terenie Gminy Jedlicze oraz gmin sąsiednich. Następnie w asyście pocztów sztandarowych wszyscy zgromadzeni goście przemaszerowali pod Dom Ludowy w Dobieszynie, gdzie kontynuowano uroczyste obchody. Obowiązki dowódcy uroczystości pełnił druh Janusz Litwin, a historię jednostki przedstawił prezes OSP Dobieszyn dh. Rafał Janocha.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

II Gminny Turniej Profilaktyczny

maj
16

II Gminny Turniej Profilaktyczny 14 maja 2019r. w Szkole Podstawowej w Jedliczu po raz drugi odbył się Gminny Turniej Profilaktyczny pod hasłem „Lajkuj zdrowie”, któremu patronuje Burmistrz Gminy Jedlicze. Jest to inicjatywa mająca na celu promocję zdrowego stylu życia i zapobieganie zachowaniom ryzykownym. W turnieju skierowanym do uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięły udział trzyosobowe drużyny z Jaszczwi, Jedlicza, Moderówki i Potoka reprezentujące szkoły podstawowe z terenu Gminy Jedlicze.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – zajęcia biblioteczne

maj
16

W miesiącu maju obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.

Tematyka ornitologiczna była inspiracją do zorganizowania zajęć tematycznych przez GBP filia w Potoku  dla uczniów klas I-IV z edukatorem przyrodniczym Dorotą Mróz. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą życia i problemów związanych z migracją ptaków, oraz ich zagrożeń.

Słownik: 
Posted By redaktor czytaj dalej

Mania Skłodowska…, eksperymenty i duża dawka wiedzy

maj
15

Tydzień bibliotek ma to do siebie, że czytelników czekają różne niespodzianki. W tym roku taką niespodzianką było dla czytelników niecodzienne spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem. Autor poprowadził spotkanie opierając je na jednej ze swoich książek „Mani Skłodowskiej”. Przybliżył czytelnikom życiorys Marii Curie- Skłodowskiej od najmłodszych jej lat, mało znany dzieciom i młodzieży a zawarty w w/w publikacji.  Pojawiły się konkursy z pytaniami: Czy Mania Skłodowska lubiła się uczyć?, W co grała z rodzeństwem?, O czym marzyła?, Kim jest człowiek lubiący czytać książki? Na te i wiele innych pytań dzieci znalazły odpowiedź w opowieściach naszego gościa.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

„Z książką na księżyc…”

maj
15

8 maja br. po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu „Z książką za pan brat”. Tym razem na tapecie była misja „Apollo 11”. Dzieci wysłuchały tekstu książki „Apollo 11 o pierwszej podróży na Księżyc” Ewy Nowak, dzięki której dowiedziały się o szczegółach lotu w kosmos, o pierwszym udanym lądowaniu na księżycu 20 VII 1969r. Zobaczyły także prezentację multimedialną dotyczącą wszystkich misji Apollo przygotowaną przez NASA.  Materiały, z których korzystaliśmy podczas zajęć przybliżyły dzieciom techniczną stronę takich wypraw, pokazały jak wyglądają prawdziwe statki kosmiczne, ile trudu i pracy w przygotowanie się do takiej wyprawy musi włożyć załoga. Dzięki aplikacji SPACECRAFT 3D, uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez astronautów podczas misji kosmicznych.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Kasper Wojnar – działacz niepodległościowy, legionista

maj
09

Kaspra Wojnara z Borku – patrona naszej jedlickiej biblioteki - znamy dzięki Zdzisławowi Łopatkiewiczowi, który przywrócił pamięć o tym wybitnym jedliczaninie. pisząc dekadę temu książkę „Kasper Wojnar – księgarz, działacz niepodległościowy legionista”. Teraz, po dziesięciu latach od ukazania się  tamtej biografii, biblioteka wydała - wcześniej nigdy nie publikowane w formie książkowej - wspomnienia Wojnara z czasów młodości i początków działalności wydawniczej  „Ze wspomnień i przeżyć (1888-1908)”. Profesjonalne opracowanie, wstęp i obszerne przypisy Zdzisława Łopatkiewicza, wzbogaciło wydawnictwo o dodatkowe walory poznawcze.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Strony

Subskrybuj RSS - Aktualności