Środa 22 listopada 2017
imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Aktualności

Potyczki Kulinarne 2017

li.
20

W niedzielę 19 listopada odbyła się w Jedliczu druga edycja „Potyczek Kulinarnych”. Jest to impreza, gdzie w szranki konkursowe stają Koła Gospodyń z Gminy Jedlicze. Na specjalnie udekorowanych straganach koła prezentują specjały regionalnej kuchni, zaś jedną potrawę zgłaszają do konkursu kulinarnego. Oceny potraw dokonuje profesjonalne jury. W tym roku tworzyli je mistrz świata i mistrz Polski w cukiernictwie Robert Wołczański, znany krośnieński restaurator Sławomir Szelc, długoletnia Przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń, a zarazem Prezes Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina” w Jaśle Maria Tomasik oraz specjalista ds. żywienia w SPG ZOZ w Jedliczu Iwona Pająk-Uliasz. 

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Optymalizacja pracy oczyszczalni

li.
17

W okresie od października 2016r. do marca 2017r. przeprowadzona została przebudowa oczyszczalni ścieków w Jedliczu. Celem jej było uzyskanie podwyższonej redukcji biogenów. Było to konieczne ze względu na zaostrzenie wymagań ustawowych co do poziomu redukcji azotu ogólnego poniżej 15 mg N/l oraz fosforu ogólnego poniżej 2 mg P/l. Niespełnienie powyższych parametrów skutkowałoby zamknięciem oczyszczalni oraz nałożeniem dotkliwych kar za odprowadzanie niedostatecznie oczyszczonych ścieków. Dzięki przebudowie założone parametry zostały osiągnięte w miesiącu marcu bieżącego roku. Koszt prac wyniósł 2 107 733 zł.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Obchody Święta Niepodległości

li.
13

Gminne obchody upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły uroczystości w kościele parafialnym w Jedliczu. Mszę świętą, celebrowaną przez księdza proboszcza porucznika Stanisława Turonia w intencji Ojczyzny poprzedził koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Szkółki Wokalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury. Po mszy wszyscy zgromadzeni goście w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod Pomnik Poległych za Ojczyznę.

Słownik: 
Posted By Mateusz Szarek czytaj dalej

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Strażacki trud” – etap gminny rozstrzygnięty

li.
13

W dniu 9. listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu odbył się 32. finał etapu gminnego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Strażacki trud”. Tradycyjnie dzieci i młodzież ze szkół ochoczo przystąpiła do przygotowywania rysunków. Na konkurs wpłynęło aż 309 prac pełnych kreatywności i pomysłowości. Z tego powodu jury zdecydowało się przyznać miejsca ex aequo w każdej kategorii wiekowej. Dodatkowo dla kilku uczestników przyznano wyróżnienia. Dyplomami uznania uhonorowani zostali nauczyciele zaangażowani w przebieg gminnego etapu konkursu.

Słownik: 
Posted By Mateusz Szarek czytaj dalej

Porozumienie - projekt „Dziedzictwo Pogranicza w oczach dzieci”

li.
10

Gmina Jedlicze oraz partnerskie Miasto Svidnik ze Słowacji podpisały porozumienie w sprawie wspólnej realizacji mikroprojektu pn.: „Dziedzictwo Pogranicza w oczach dzieci” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 Ochrona i rozwój dziedzictwa Przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza.

Porozumienie jest wynikiem wspólnej pracy nad koncepcją i wnioskiem projektu. W wielokrotnych spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Gminy Jedlicze, Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Miasta Svidnik i Základnej Śkoly Svidník. W prace włączyli sie osobiście Burmistrz Gminy Jedlicze - Jolanta Urbanik i Burmistrz Miasta Svodnik - Ján Holodňák. Partnerem Wiodącym projektu jest Gmina Jedlicze, odpowiedzialna za złożenie wspólnego wniosku o dofinanowansowanie. W ramach projektu w roku 2018 oraz 2019 zostanie zorganizowana wymiana polsko-słowacka i słowacko-polska dzieci w ramach Zielonej Szkoły oraz zrealizowane zostanie zadanie inwestycyjne związane z przebudową placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Jedliczu. W efekcie realizacji projektu nastąpi integracja dzieci wokół polskiego i słowackiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wpłynie to między innymi na zacieśnienie przyjaźni polsko-słowackiej, dalsze budowanie pozytywnych relacji oraz wzajemną owocną współpracę.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Zbiórka na renowację grobowca Maurycego Kurkowskiego

li.
03

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu w Jedliczu prowadzona była zbiórka datków do puszek, z przeznaczeniem  na renowację grobowca Maurycego Kurkowskiego, filantropa, fundatora m.in. Domu Ludowego w Męcince. Wolontariusze uzbierali znaczącą kwotę  6798,49 zł oraz 3 euro.

Organizatorem kwesty był  założony w 2016 roku Komitet Społeczny ,,Gmina  Jedlicze - Pamiętamy’’. Do tej szlachetnej inicjatywy dołączyła młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu oraz liczni wolontariusze.

Słownik: 
Posted By Radosław Jermak czytaj dalej

Strony

Subskrybuj RSS - Aktualności