Środa 18 września 2019
imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława

Klaudiusz Orzechowski Wicemistrzem Polski

W dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 r. w Złotym Potoku (woj. śląskie) odbył się 42. Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Gminę Jedlicze w turnieju reprezentował Klaudiusz Orzechowski, który wcześniej zwyciężył w eliminacjach szkolnych, gminnych  oraz powiatowych i zajął drugie miejsce w etapie wojewódzkim, dzięki czemu reprezentował województwo podkarpackie w finale centralnym.

W finale centralnym uczestniczyło 97 uczestników z całego kraju, którzy startowali w trzech grupach wiekowych.

Turniej składał się z trzech części. W pierwszej trzeba było zmierzyć się z testem składającym się z 40 pytań. W każdej grupie wiekowej 5 najlepszych uczestników po teście pisemnym zakwalifikowało się do następnego etapu. Tutaj na finalistów czekały  trzy zadania praktyczne, z którymi musieli się zmierzyć. Trzecia część turnieju odbyła się 2 czerwca, gdzie zawodnicy odpowiadali na pytania ustne, po których zostali wyłonieni zwycięzcy. Rewelacyjnie spisał się uczeń Szkoły Podstawowej w Dobieszynie Klaudiusz Orzechowski, który w grupie szkół podstawowych zdobył znakomite drugie miejsce.

Opiekunem reprezentacji województwa podkarpackiego był wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie oraz członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Rzeszowie dh Józef Tucki.  Nauczycielka Szkoły Podstawowej w Dobieszynie Pani Krystyna Buczyńska pomagała w przygotowaniach.

Reprezentacja województwa podkarpackiego liczyła siedem osób. Znakomitym wynikiem popisał się też Kamil Krauz uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie zdobywając drugie miejsce w grupie szkół ponadgimnazjalnych.

Słownik: