Wtorek 26 maja 2020
imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Zawody Koła Wędkarskiego „Jętka”

W dniu 11 maja (sobota) 2019 roku obyły się w Jedliczu zawody zorganizowane przez Koło Wędkarskie „Jętka” Jedlicze. Obok Mistrzostw Koła, Zarząd poprowadził również zawody otwarte dla dzieci i młodzieży do 18 lat.

Pogoda w tym dniu dopisała i nad Zalewem „Chlebianka” pojawiło się wielu młodych amatorów wędkarstwa. Wśród nich byli zarówno początkujący wędkarze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędką, jak i osoby, które mają już na swoim koncie sukcesy w kilku imprezach wędkarskich. Chłopcy dzielnie walczyli o zwycięstwo, nęcąc ryby i stosując różne przynęty na haczyku. Ostatecznie po zważeniu i policzeniu wszystkich ryb złowionych przez zawodników, pierwsze miejsce zajął Kamil Bęben. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Korzeniowski, a trzecie przypadło w udziale Wiktorowi Bożkowi. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Koło „Jętka” Jedlicze. Kolejne miejsca zajęli: Jakub Twaróg, Wojciech Dubis i Alan Bożek. Ponadto wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów zawodów (lokalni przedsiębiorcy: sklep wędkarski oraz producent zanęt i przynęt). W myśl zasady „złów i wypuść” wszystkie ryby wróciły do zbiornika. Na zakończenie spotkania nastąpiło wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku.

Zawody miały na celu propagowanie wśród młodego pokolenia sportu, jakim jest wędkarstwo (rybactwo rekreacyjne).

Obecnie wędkarstwo to nie tylko łowienie ryb, ale przede wszystkim okazja do rekreacji, fizycznego i psychicznego wypoczynku, kontaktu z przyrodą oraz możliwość współudziału w zakresie ochrony środowiska. Szczególnie ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, dlatego istotne jest propagowanie wędkarstwa wśród młodych ludzi. Należy podkreślić, że wędkarze zrzeszeni w PZW wpływają na polepszenie sytuacji środowiska naturalnego. Wędkarze aktywnie włączają się w rewitalizację rzek i jezior poprzez systematyczne zarybianie, a pośrednio przyczyniają się do ochrony środowiska i utrzymania zasobów wodnych, dzięki wnoszonym składkom członkowskim. Według szacunków PZW, w Polsce wędkarstwo uprawia około 1,5-2 mln osób w tym około 630 tys. członków PZW. W Jedliczu funkcjonują dwa koła wędkarskie, które łącznie zrzeszają około 250 osób z Gminy Jedlicze i sąsiednich gmin.

Zarząd Koła PZW „Jętka” Jedlicze dziękuje wszystkim wędkarzom za udział w zawodach i już dziś zaprasza na kolejne imprezy.

„Jętka” Jedlicze

Słownik: