Czwartek 14 listopada 2019
imieniny: Emila, Laury, Rogera

Wizyta potomków kpt. WP Tadeusza Ablewicza

Wystawa poświęcona historii Domu Legionowo-Strzeleckiemu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedliczu, która została uroczyście otwarta w ubiegłym roku, wzbudziła duże zainteresowanie oraz spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem m.in. w formie podziękowań kierowanych do Burmistrza Gminy Jedlicze p. Jolanty Urbanik przez rodziny osób zaangażowanych w powstanie obiektu legionowo-strzeleckiego w Jedliczu oraz listów i komunikatów przekazujących informacje i materiały o nieznanych faktach dotyczących historii Jedlicza.

W dniu 1 lutego 2019 r. Jedlicze odwiedzili: p. Ewa Ablewicz-Strzałkowska (córka kpt. rez. WP Tadeusza Ablewicza) wraz z synem (wnukiem T. Ablewicza). Goście najpierw zwiedzili ekspozycję poświęconą historii Domu Legionowo-Strzeleckiego, która obecnie jest prezentowana w Pałacu Stawiarskich w Jedliczu (siedziba Liceum Ogólnokształcącego). Dzięki uprzejmości dyrektor LO  p. Iwony Pytel  goście mieli możliwość obejrzenia izby muzealnej poświeconej historii rodu Stawiarskich oraz dziejom szkoły. Na marginesie warto zaznaczyć, że Tadeusz Ablewicz był pracownikiem Fabryki Nafty w Krośnie, której współwłaścicielem był Walerian Stawiarski, właściciel dóbr jedlickich. W 1912 r. T. Ablewicz był  jednym z organizatorów oddziału Związku Strzeleckiego przy krośnieńskiej rafinerii. Wuj p. E. Ablewicz –Strzałkowskiej dr Stefan Suknarowski  (brat mamy p. Strzałkowskiej - Heleny) pełniąc funkcję dyrektora Rafinerii Nafty w Jedliczu w 1944 r. oddał w bezpłatne, czasowe użytkowanie tworzącemu się Gimnazjum w  Jedliczu - willę dyrektorską, zapewniając, także ogrzewanie i oświetlenie.

Następnie goście udali się do Domu „Strzelca”, w którym obecnie ma swoją siedzibę: Gminna Biblioteka Publiczna im. K. Wojnara oraz Gminny Ośrodek Kultury. Goście zostali podjęci przez dyrektor GBP p. Elżbietę Kochańską,  następnie mogli zwiedzić Dom, którego budowniczym był T. Ablewicz. Spotkanie, które odbyło się w  jedlickiej bibliotece przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Podczas pobytu w Jedliczu goście mieli, także możliwość  obejrzenia osiedla mieszkaniowego przy rafinerii, w tym m.in. willę, w której mieszkał kpt. T. Ablewicz. Gościom towarzyszyli, Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Ryszard Zagórski oraz autor wystawy Remigiusz Janocha. Pani Ewa Ablewicz-Strzałkowska wyraziła uznanie i wdzięczność za przywrócenie pamięci o swoim Ojcu.

Remigiusz Janocha

Słownik: