Wtorek 26 maja 2020
imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Ławka Niepodległości w Jedliczu upamiętni 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Gmina Jedlicze uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę pomnika upamiętniającego tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego, który powstanie na terenie Gminy Jedlicze, w centrum miasta Jedlicze, przy ulicy Rynek.

Będzie to nowoczesna multimedialna ławeczka, zawierająca zapisane przez marszałka Piłsudskiego słowo „niepodległa”, oraz okolicznościowa inskrypcja o treści „Ławka Niepodległości. Pamięci wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego żołnierza polskiego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, każdy będzie mógł odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienie Marszałka Piłsudskiego, oraz treść innych nagrań odnoszących się do szlaków historycznych i lokalnych tradycji oręża polskiego związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Konstrukcja ławeczki pozwoli usiąść, oddać się głębszej refleksji, a także ściągnąć materiały historyczne za pomocą dostępnego fotokodu QR, urządzeń mobilnych i hot-spota WiFi.

Ławka pomnikowa nie tylko upamiętni odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale też wydarzenia historyczne jakie wpisały się w kartę ziemi jedlickiej, dokonania wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego polskich żołnierzy, w tym bohaterów i dobroczyńców naszej małej Ojczyzny – Gminy Jedlicze. Będzie też trwałym pomnikiem dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Zostanie wybudowana w ramach programu Ministra Obrony Narodowej „Ławka Niepodległości dla samorządów” na realizację zadań związanych z budową pomników upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zgodnie z dokumentacją techniczną przekazaną przez ministerstwo.

Szacowana całkowita wartość zadania wynosi 38 000,00 PLN, a uzyskana kwota dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej to 28 500,00 PLN. Pozostałe środki finansowe w kwocie 9 500,00 PLN stanowią wkład własny budżetu gminy.

Burmistrz Gminy Jedlicze

Słownik: