Poniedziałek 22 lipca 2019
imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Dobieszyn gospodarzem Dożynek 2018

Za nami tegoroczne święto plonów. 2 września br odbyły się Gminne Dożynki zorganizowane w miejscowości Dobieszyn jako wyraz uznania i szacunku za ciężką pracę rolników jaką wykonują przez cały rok. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory w Kościele Parafialnym w Dobieszynie koncelebrowaną przez Ks. Dziekana Andrzeja Chmurę wraz z Ks. Prałatem Julianem Bieleniem i Ks. Kanonikiem Edwardem Bołozem.

Po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy prowadzony przez tegorocznych Starostów Grażynę i Jana Kubit, udał się w stronę Domu Ludowego w Dobieszynie. W tym szczególnym wydarzeniu wzięło udział wielu szacownych gości: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Zastępca Burmistrza Ryszard Zagórski, Sekretarz Gminy Barbara Korzeniowska, Honorowy Obywatel Gminy Jedlicze siostra Maria Ksawera Michalska, Starosta Honorowy Jan Futyra, Zasłużony Obywatel Gminy Jedlicze Julian Szmyd, gość specjalny z Ukrainy prezes TKPZL w Łanowicach Walery Tracz, Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril,  Radni Powiatu Krośnieńskiego Piotr Bril i Piotr Waśko, Radni Rady Miejskiej w Jedliczu wraz z Przewodniczącym Piotrem Woźniakiem i Wiceprzewodniczącym Ryszardem Dziurą, Komendant Mariusz Gałązka, Sołtys Dobieszyna Robert Kozioł oraz Delegacje Rad Sołeckich i Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jedlicze.

Burmistrz Gminy przekazała serdeczne podziękowania za kontynuowanie wspaniałych tradycji dożynkowych i zwyczajów ludowych życząc dużo zdrowia, siły na każdy dzień, Błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności. Szczególne słowa wdzięczności zostały przekazane organizatorom tegorocznego święta plonów tj. Radzie Sołeckiej Dobieszyn wraz z Sołtysem Robertem Koziołem, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobieszynie z przewodniczącą Danutą Lorens, jednostce Ochotniczych Straży Pożarnej na czele z Prezesem Rafałem Janochą. Burmistrz podziękowała również Akcji Katolickiej wraz z Prezesem Romanem Nowakiem jak również Agnieszce Dubis, która zaprojektowała i wykonała przepiękny wieniec dożynkowy symbolizujący Zesłanie Ducha Świętego, a także przepięknie przystroiła Kościół i Dom Ludowy w Dobieszynie. Podziękowania również zostały skierowane do pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu za pomoc w organizacji tego wielkiego wydarzenia. Podczas uroczystości pozdrowienia wraz z życzeniami na ręce Pani Burmistrz listownie przekazali Poseł na Sejm RP Joanna Frydrych, Poseł na Sejm RP Stanisław Piotrowicz, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Podczas święta plonów nastąpiło uroczyste przekazanie Aktu Honorowego Obywatelstwa Gminy Jedlicze mieszkance Dobieszyna, siostrze Marii Ksawerze Michalskiej. Ten zaszczytny tytuł  został nadany jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Jedliczu z dnia 23 sierpnia 2018 roku.

Siostra Maria Ksawera Michalska- Już jako młoda dziewczynka poczuła w sercu powołanie. Pragnęła pomagać ludziom biednym, odrzuconym przez los, chorym, w krajach gdzie brakuje wiary i miłości. Wstępując do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, po dwóch latach nowicjatu i pięciu junioratu czyli ślubów czasowych, s. Ksawera złożyła śluby wieczyste 15 sierpnia 1987 roku w Dobieszynie. Wtedy to rozpoczęła przygotowania do pracy na misjach. Uczęszczała do Studium Pielęgniarskiego oraz odbyła praktyki w szpitalach na różnych oddziałach. Celem jej wyjazdu był Senegal, w którym zaczęła prowadzić tamtejszą przychodnię m.in. sprowadzając leki, a także badaniem i leczeniem ludzi. Obecnie S. Maria Ksawera jest dyrektorem dwóch przychodni zdrowia w Thiaroye i w Dougnane (Senegal), w którym są obsługiwane każdego dnia setki pacjentów. Prócz pomocy medycznej Siostra pomaga też duchowo udzielając wsparcia słowem i modlitwą. S. Maria Ksawera Michalska na wniosek Ambasady RP w Dakarze została uhonorowana okolicznościowym medalem pamiątkowym wybitym z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności.

Licznie przybyłe delegacje z Chlebnej, Długiego, Jedlicza- Borek, Jedlicza-Centrum, Jedlicza- Męcinki, Miejskiego Koło Kobiet w Jedliczu, Piotrówki, Potoka, Porąb, Podniebyla, Jaszczwi, Żarnowca na czele ze Starostami dożynkowymi Grażyną i Janem Kubit, na ręce Burmistrza Jolanty Urbanik przekazali przepiękne chleby i kołacze. W skład delegacji wchodzili m.in. przedstawiciele Rad Sołeckich, Zarządów Osiedli, strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańców. Podczas dożynek przepięknie prezentowały się dziękczynne wieńce przyozdobione barwnymi kwiatami i ziołami, a także ozłocone zbożem przygotowane przez delegacje dożynkowe z: Chlebnej, Długiego, Dobieszyna, Porąb, Podniebyla, Jedlicze - Męcinka, Jedlicze-Centrum, Żarnowca. Zebrani goście mogli skosztować smakołyki z naszych polskich plonów przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy.

Przyniesione bochenki- symbol ciężkiej pracy i wytrwałości rolników- zostały rozdane wraz z życzeniami przez uczestników dożynek.

„Niech chleb w naszej gminie, w naszej ojczyźnie będzie zawsze dzielony sprawiedliwie, pamiętając o tym ile trudu kosztuje praca aby ten chleb mógł być podarowany.”- podkreśliła Burmistrz Gminy Jolanta Urbanik

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie wystąpiły zespoły: Jarzębina z Piotrówki, Magnolia z Podniebyla, Kapela Podwórkowa działająca przy GOK w Jedliczu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie wraz z Panią Dyrektor Renatą Kosiek oraz nauczycielami Panią Renatą Kocur, Marią Gierek i Krystyną Buczyńską. Nie zabrakło również  naszych wspaniałych przyjaciół z Rejonu Samborskiego z Ukrainy, których reprezentował zespół Łanowiczanie.

 

Słownik: