Wtorek 25 września 2018
imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Wieczór poezji "Dom rodzinny"

„Dom rodzinny” to motto czwartego już Wieczoru poezji, który skupił swoich sympatyków w piątek 6 października  2017 r w Domu Ludowym Jedlicze- Borek. Misją spotkań jest promowanie rodzimych twórców, poetów, pasjonatów  znanych już, mniej znanych oraz odkrywanie nowych talentów.

Gospodarzem Wieczoru poezji jest Zarząd Osiedla Jedlicze - Borek, który zawsze wysoko stawia sobie poprzeczkę podczas tworzenia spotkania. Z wielką troską  angażuje się w każdy detal od doboru poezji do stworzenia wystroju, tworzącego niepowtarzalny klimat i nastrój wieczoru. Tym razem główna sala zmieniła się w izbę domu rodzinnego.

Zawsze na wspólne spotkania podczas Wieczoru poezji z nieukrywanym wzruszeniem przybywała Pani Bronisława Betlej, która pełna ciepła i życzliwości cieszyła się, na ten nasz pomysł przekazywania kultury Jedlicza. I tym razem miała tu swoje miejsce, dobre słowo ode mnie i podziękowania za piękne słowa poezji ubrane w mądrość, które otwierają nasze oczy i serca, ucząc nas wrażliwości, radości życia, miłości wzajemnej, szacunku do spraw najważniejszych, ale i pokory. Pani Bronisławo, zostaje Pani w naszych sercach, pamięci i wierszach - powiedziała prowadząca.

Gościem wieczoru była Maria Stefanik, która przy wspólnym honorowym stole dzieliła miejsce z Władysławą - Teresą Ryczek, Alfredą Dudą - Jarek i Ireną Bielańską. Poetka, osobiście zarecytowała swój wiersz „W ogrodzie ojca” z nowego  tomiku „Jedlicze- oddech ziemi”. Natomiast wybrane wiersze ze wcześniejszych zbiorów autorki wykonali recytatorzy.

Grupa recytatorów: Katarzyna Florczak, Kornelia Wesołowska, Małgorzata Wesołowska, Maria Sanocka, Ola Rozmus, Zuzanna Florczak, Szymon Bril i Kamil Kocur, zaprezentowała dwadzieścia osiem wierszy o „domu rodzinnym” poetów rodzimych i wybranych poetów polskich. Recytacje przepięknych wierszy wzbudziły wiele emocji utwierdzając nas, że dom nasz jest tam gdzie nasze serce, a do domu rodzinnego wraca się, choćby wspomnieniem nawet z najdalszych krańców świata. Dźwięki strun gitary spod ręki Marka Rozmusa, wyzwoliły odpowiedni nastrój do odbioru utworów poetyckich oraz były akompaniamentem do piosenek w wykonaniu Ewy Michniewskiej, Martyny Szot i Dominiki Syrek.

O swojej  pasji, która urosła do rangi przepięknie utkanych gobelinów i cudownych drobiazgów wykonaną techniką decupage, podzieliła się Marta Warzocha - mieszkanka Borku, która podczas wieczoru miała wystawę swoich prac.

W imieniu Zarządu Osiedla Jedlicze - Borek, dziękuję za słowa uznania skierowane na moje ręce przez p. Jolantę Urbanik Burmistrza Gminy Jedlicze, za społeczną pracę całego zespołu w organizację i przygotowanie wieczoru.

Serdecznie dziękuję WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się we współtworzenie i przygotowanie Wieczoru poezji w tym Grzegorzowi Kukowi i Zofii Kędzierskiej pracownikom GOK.

Szczególne podziękowania kieruję dla Pani Anny Krawczyk.

Jak przystało na dobrego gospodarza, nie zabrakło również tradycyjnych przekąsek, przygotowanych własnym sumptem przez  Panie z Zarządu Osiedla, KGW i zaprzyjaźnione nam koleżanki z Borku.

Dziękuję WSZYSTKIM przybyłym gościom - miłośnikom poezji za wspólnie spędzony wieczór.

Wenencja  Żychowska

Słownik: