Wtorek 17 lipca 2018
imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – dobra zabawa i nauka w kolejnej odsłonie Narodowego Czytania w Jedliczu

Formułę ludowego wesela przybrał wieczór literacki poświęcony  Stanisławowi Wyspiańskiemu będący kontynuacją akcji Narodowego Czytania. Plony z wiejskiego ogródka, bukiety z przydomowych rabat, słomiane i bibułkowe dekoracje wokół sali - to wszystko stworzyło niezwykłą scenerię tej wyjątkowej imprezy. W tak malowniczej oprawie wystąpił, w ludowych strojach, nie mniej kolorowy zespół młodzieżowo dziecięcy z grupy teatralnej działającej pod kierunkiem Anny Romańczuk-Polańskiej przedstawiający niebanalną inscenizację  fragmentów „Wesela”.

Następnie Pani Anna Krawczyk  bardzo interesująco opowiedziała o dziejach życia  artysty. O tym jak rodził się jego talent, z kim i dlaczego się  ożenił , ile miał dzieci, z kim się  przyjaźnił,  jak zmagał się z chorobą i wiele, wiele ciekawostek, nieznanych często faktów z życia poety oraz ówczesnego literackiego Krakowa. To wszystko okraszone było licznymi cytatami z twórczości artysty i  pokazem slajdów  obrazów  Wyspiańskiego.

Świąteczne spotkanie z literaturą zakończyło się długo oczekiwanym rozstrzygnięciem konkursu fotograficznego „Zaczytane Jedlicze” i wręczeniem nagród jego laureatom. O tym, że fotografię także można zaliczyć do sztuki świadczą choćby nadesłane prace. Ich autorzy wykazali się nie tylko umiejętnościami warsztatowymi, ale także bogactwem pomysłów w ujęciu tematu i niezwykłą wrażliwością estetyczną.

Miła atmosfera, smaczny poczęstunek, ciekawe rozmowy w kuluarach dopełniły obrazu kolejnej edycji naszego lokalnego „Narodowego Czytania”.

GBP w Jedliczu

Słownik: