Piątek 7 sierpnia 2020
imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Uczniowie Gimnazjum w Jedliczu wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy

W dniach 28 - 29 kwietnia 2016 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Jedliczu wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. W drodze do celu zwiedzili XVII- wieczne Sanktuarium Pasyjno- Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowice – rodzinne miasto Jana Pawła II. Obejrzeli kościół, w którym Karol Wojtyła został ochrzczony, a następnie  muzeum papieskie wyposażone w nowoczesne ekspozycje multimedialne oraz odtworzone na piętrze kamienicy mieszkanie Wojtyłów. Udali się także na degustację papieskich kremówek. Kolejno ruszyli do Oświęcimia i Brzezinki. Kilkugodzinny pobyt w muzeum obozu koncentracyjnego upłynął w milczeniu pełnym grozy, podczas którego wybrzmiewała jedynie dramatyczna relacja przewodników. Z pewnością będzie ona dla gimnazjalistów bezcenną choć wstrząsającą lekcją historii i człowieczeństwa, którą zapamiętają na całe życie. Następnie udali się do Częstochowy, gdzie tuż po przybyciu poszli na wieczorny Apel Jasnogórski.

 Drugiego dnia uczestniczyli w ceremonii uroczystego odsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej i porannej mszy oraz  zwiedzili Sanktuarium na Jasnej Górze: podziwiali zbiory skarbca, pomnik Jana Pawła II, ołtarz polowy oraz przeszli Wałami wzdłuż drogi krzyżowej. Po opuszczeniu miejsca kultu pojechali do Ogrodzieńca, aby obejrzeć malownicze ruiny tamtejszego zamku i widoczne z ich szczytów imponujące panoramy. W drodze powrotnej do domu zatrzymali się jeszcze w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach.

Wyprawę przepełniały chwile ciszy i zadumy, których młodzież potrzebowała po trudach trzydniowego egzaminu gimnazjalnego i jednocześnie u progu ważnych i niełatwych decyzji życiowych dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

                                                                                                                                             Mariusz Czekański