Wtorek 23 lipca 2019
imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Uroczystość 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z lat 1941 – 1945.

 

21 kwietnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Jedliczu odbyła się uroczystość 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W uroczystości udział wzięli, Burmistrz Gminy Jedlicze –Zbigniew Sanocki, Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie –Igor Kowalew, Prezes Zarządu Okręgowego Kombatantów w Krośnie – porucznik Jan Klimkiewicz, Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz, Komendant Związku Drużyn ZHP w Jedliczu –Jolanta Muzyka, asp. Przemysław Paczosa oraz kombatanci z terenu powiatu krośnieńskiego, jasielskiego i sanockiego.

W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślał jak ważne i bohaterskie były czyny kombatantów, pogratulował wszystkim udekorowanym, i złożył serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt. Głos zabrał również Pan Igor Kowalew, który w imieniu swoim oraz władz rosyjskich podziękował kombatantom za oddana walkę, dzięki której teraz my możemy cieszyć się wolnością.
Przemawiali też porucznik Jan Klimkiewicz oraz Piotr Jurasz.
W czasie uroczystości goście mogli wysłuchać „Ojczyzny” Marka Grechuty w wykonaniu Joanny Opaluch.

Kombatanci otrzymali Jubileuszowe Medale nadane przez Federację Rosyjską z okazji 65 – tej Rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-1945.
Udekorowani: Aleksander Bugiel, Jan Paluch, Władysław Sanocki, Aleksander Szczepański, Józef Szmyd, Karol Węgrzyn, Stanisław Chłap, Kazimierz Szydło, Stanisław Giebułtowski, Jan Jarecki, Stanisław Piśmienny, Bolesław Raab, Jan Szubra, Emil Buras, Józef Kopacz, Stanisław Feruś, Stanisław Haczela, Stanisław Orłowski.
Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz otrzymał Dyplom - Za prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu i upamiętnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny z okazji 65 rocznicy historycznego zwycięstwa odniesionego w II Wojnie Światowej nad niemieckim najeźdźcą, otrzymał Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom”.

Niestety, nie wszyscy kombatanci mogli uczestniczyć w uroczystości, ale w ich imieniu Medale odebrali członkowie rodziny i koledzy.
 

Słownik: