Niedziela 20 września 2020
imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Wspólnie ratujemy życie innych! Mieszkańcy oddali krew

„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia.” - św. Jan Paweł II

W czwartek 27 sierpnia br.  na parkingu przed budynkiem Urzędu Gminy w Jedliczu od godzin porannych trwała akcja oddawania krwi przez naszych mieszkańców. Do krwiobusu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie ustawiła się długa kolejka chętnych, dzięki którym zebrano ponad 12 litrów tego najcenniejszego daru życia. W ciągu trzech godzin zbiórki zaparkowany ambulans odwiedziło łącznie 50 krwiodawców, gdzie  po weryfikacji krew pobrano od 27 ochotników, wśród których byli: mieszkańcy, strażacy, pracownicy Urzędu Gminy w Jedliczu, pracownicy Orlenu, sportowcy oraz kibice klubów sportowych. Na wszystkich czekały nagrody niespodzianki ufundowane przez sponsorów Orlen Oil oraz Fundację Orlen, a także posiłek przygotowany przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Długiem.

Zbiórka krwi została zorganizowana przez pracowników Orlen Oil w Jedliczu w ramach wolontariatu pracowniczego organizowanego przez Fundację Orlen, a koordynatorem akcji był Marcin Józefowicz. Współorganizatorami i partnerami szlachetnej inicjatywy byli: Fundacja Kompas, Koło Gospodyń Wiejskich w Długiem, Miejsko-Gminny Związek OSP RP w Jedliczu, Klub Sportowy Karpaty Krosno. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Starosta Krośnieński Jan Pelczar.

Serdecznie dziękujemy OSP w Długiem za pomoc w kierowaniu ruchem oraz wszystkim osobom, które tego dnia włączyły się w akcję oddawania krwi. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś zdrowie lub życie.

Fot: UG, A. Brzana

 

Słownik: