Niedziela 5 lipca 2020
imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Informacja o sytuacji na terenie Gminy Jedlicze w związku z intensywnymi opadami

Od kilku dni na terenie całego kraju mamy sytuację kryzysową na skutek burz, ulewnych deszczów i wezbrania rzek. W związku z intensywnymi opadami oraz przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Jasiołka podjęliśmy działania mające na celu ograniczenie skutków wezbrania rzeki. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych brały udział w zabezpieczaniu budynków mieszkalnych oraz miejsc newralgicznych w pobliżu koryta rzeki.

Strażacy interweniowali m.in.: w miejscowościach Jaszczew i Podniebyle, gdzie zgłoszenia dotyczyły zalanych piwnic oraz Jedliczu-Męcince, w celu udrożnienia zatkanego przepustu drogowego. Uczestniczyli w akcji workowania piasku, dostarczonego  m.in. na ulicę Łukasiewicza oraz Sienkiewicza w Jedliczu. Doszło do zalania domu w Jedliczu przy ulicy Łukasiewicza oraz dwóch domów w Dobieszynie. W poniedziałek 22 czerwca nasi strażacy brali udział w akcji ratowniczej podczas tragicznego wypadku ze skutkiem śmiertelnym, który miał miejsce na drodze nr 28 w miejscowości Moderówka.

Przewidując, że może dojść do podtopień, przygotowaliśmy kilkaset worków z piaskiem. Nieciekawa sytuacja miała miejsce w nocy z 22 na 23 czerwca br., gdzie woda wylała na  tzw. błoniach w Jedliczu. W tych dniach pełniliśmy przez całą noc dyżur w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego - mówi Dawid Kmiecik Inspektor Urzędu Gminy w Jedliczu ds. Zarządzania Kryzysowego.

W działaniach na terenie Gminy Jedlicze udział brały jednostki: OSP Długie, OSP Dobieszyn, OSP Jaszczew, OSP Jedlicze, OSP Jedlicze-Męcinka, OSP Moderówka, OSP Podniebyle, OSP Żarnowiec. Jednostki z Długiego, Dobieszyna oraz Żarnowca uczestniczyły także w działaniach ratowniczych na terenie gminy  Dukla.

Także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco przesyła ostrzeżenia hydrologiczne, ze względu na zaobserwowane wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych. W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu przewiduje się nadal wzrost poziomu wody, lokalnie mogą to być przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na przestrzeni ostatnich 3 dni na rzece Jasiołka w Jedliczu najniższy poziom wody jaki obserwowaliśmy to 0,73 m, a najwyższy  3,67 m.  Nasz poziom ostrzegawczy to 3 m, natomiast stan alarmowy 5 m. Dzisiaj o godzinie 14.00 wysokość lustra wody wynosiła 2,51 m. Dziękujemy wszystkim strażakom za niesioną pomoc i działania ratownicze. Mamy nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje, wciąż jednak musimy pozostawać w gotowości – mówi Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik. Poniżej udostępniamy stronę internetową, na której można monitorować aktualny stan rzeki Jasiołka.

Punkt pomiarowy: Jedlicze - rz. Jasiołka

Słownik: